Oddělení dechových nástrojů

Vyučující

nic

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Pajurková Lenka, dipl. um. (vedoucí oddělení, koordinátor na ZŠ Frýdecká)

Hoboji se začala věnovat pod vedením hobojistky Moravské filharmonie Olomouc Mgr. Jany Macurové a následně pak vystudovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě u Mgr. Jiřího Židka. Během studia se zúčastňovala soutěží  jak v sólové hře na hoboj, tak v komorních seskupeních. Získala 1. místo v prestižní soutěži Concerto Bohemia a jako sólistka také působila v komorním smyčcovém orchestru pod vedením dirigenta Aleše Kománka, se kterým koncertovala v lotyšském městě Riga.

Navštěvovala také letní  pobyty v  Czech Music Camp For Youth (mezinárodní hudební tábor), který ročně navštíví přibližně 120 učitelů a studentů z celého světa. Na tomto letním táboře působila 4 roky jako lektorka a vedoucí dechové sekce a získávala zde praxi  hry v symfonickém dechovém a symfonickém smyčcovém orchestru pod vedením dirigentů převážně z USA. Několikrát se zúčastnila hobojových kurzů pod vedením  Jurije Likina v Žilině.

Od roku 2005 vyučuje na Základní umělecké škole Bohuslava Martinů hru na hoboj a zobcovou flétnu. Zúčastňuje se seminářů pro zobcové flétny pořádané na Janáčkově  konzervatoři  v  Ostravě u  Mgr. Jana Kvapila a také absolvovala semináře pro zobcové flétny a hoboj na konzervatoři v Brně. V roce 2019 vyučovala hru na hoboj na Církevní konzervatoři Německého řádu v Opavě. Působí také jako 1. hobojistka  Symfonického orchestru Frýdku-Místku.

vyučuje: hru na zobcovou flétnu, hru na hoboj

e-mail: pajurkova.l@zusbm.cz

Bezděk Václav

vyučuje: hru na zobcovou flétnu, hru na klarinet, hru na saxofon, hru na fagot, hru v orchestru – Orchestr Z. Bittmara

e-mail: bezdek.v@zusbm.cz

Ing. Libosková Kristýna (MD)

vyučuje: hru na zobcovou flétnu, hru na příčnou flétnu

e-mail: liboskova.k@zusbm.cz

Paclová Jarmila, MA MA (zástupkyně ředitelky)

Absolvovala obor hra na příčnou flétnu u Marcely Šindelové, klavír u Marty Toaderové na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Je také absolventkou Universität für Musik und darstellende Kunst v Grazu v oboru „Instrumentální pedagogika“ (příčná flétna – Wolfgang Straßnig, klavír – Walter Groppenberger, Annamária Bodoky-Krause) a „Stará hudba a provozovací praxe“ (cembalo – Eva Maria Pollerus, Michael Hell), kde kromě cembala zaměřila pozornost i ke hře na klavichord, kladívkový klavír, varhany a barokní příčnou flétnu.  V roce 2013 převzala ve Vídni rakouské státní ocenění spolkového ministerstva pro vědu a výzkum za své dosavadní akademické výsledky, zejména pro svou vědeckou práci v německém jazyce s názvem: „Historické klavichordy v českých sbírkách“. V německém vydavatelství Dr. Müller byla vydána publikace: „Leoš Janáček. Portrét skladatele, promítnutí jeho osobnosti do jeho klavírní tvorby. Fragment díla ‚Z ulice 1. X. 1905‘ “ (Saarbrücken 2010). V roce 2018 zahájila doktorské studium v oblasti historické hudební vědy a teorie na Kunstuniversität v Grazu. Vystupuje jako sólistka, komorní hráčka a korepetitorka. Poskytla live nahrávky pro rakouské Radio Helsinki, ORF či televizi Polar.

vyučuje: hru na klavír (korepetitorka), hru na příčnou flétnu

e-mail: paclova.j@zusbm.cz

Pokorná Květuše

Květuše Pokorná 

Absolvovala obor hra na příčnou flétnu ve třídě profesora Aloise Horáka na Státní konzervatoři v Ostravě. Studium hry na flétnu prohlubovala lekcemi hry na zobcovou flétnu u Doc. Ladislava Daniela. Působila ve funkci učitelky a ředitelky Lidové školy umění v Českém Těšíně. Spolupracovala s Komorním orchestrem učitelů Karvinska a Pěveckým sdružením učitelů Karvinska. Jako okresní metodička zasedala v soutěžních porotách. V Těrlicku založila soukromou hudební školu s názvem Music school. Spolupracovala také s místní Základní školou Těrlicko. Zúčastňuje se seminářů, které pořádá Janáčkova konzervatoř (Mgr. Jan Kvapil, PhD., zobcová flétna, MgA. Ivica Gabrišová, ArtD. – příčná flétna). Absolvovala také semináře pro příčnou flétnu na Pražské konzervatoři (prof. Hansgeorg Schmeiser a prof. Vicens Prats). Vydala několik CD a DVD svých nejúspěšnějších žáků. V roce 2015 publikovala sólovou literaturu pro zobcovou flétnu sborníkem skladeb Zvukohrátky, vydané v edici eNoty. Vede soubor fléten Muziculus a ZobDuetto Berušky.

vyučuje: hru na příčnou flétnu, hru na zobcovou flétnu

e-mail: pokorna.k@zusbm.cz  

MgA. Riemer Stanislava (statutární zástupkyně ředitelky, vedoucí oddělení smyčcových nástrojů, koordinátor na ZŠ Mládežnická)

Absolvovala obor hra na příčnou flétnu ve třídě MgA. Jiřího Bystroně na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Poté vystudovala obor hra na příčnou flétnu taktéž ve třídě MgA. Jiřího Bystroně na Fakultě umění Ostravské univerzity. Během studia byla členkou flétnového tria, dechového tria a dechového kvarteta. Orchestrální praxi získala hrou ve studentském symfonickém orchestru Janáčkovy konzervatoře.

vyučuje: hru na zobcovou a příčnou flétnu

e-mail: riemer.s@zusbm.cz

 

Mgr. art. Soukup Jan

Absolvoval obor hru na fagot ve třídě Mgr. Evalda Bartuska na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Během studií na JKO se věnoval soukromému studiu ve hře fagot na Conservatoire national supérieur de musique et de danse de Paris u prof. Lionela Borda a byl také externím členem operního sboru Národního divadla moravskoslezského. V pátém ročníku JKO nastoupil jako výpomoc na pozici druhého fagotisty Filharmonie Hradce Králové. Během šestého ročníku na JKO založil orchestrální akademii Moravskoslezská Sinfonietta. Navázal bakalářským studiem na Ostravské univerzitě –   Fakultě umění u Doc. Mgr. Zdeňka Fintese. Přes program Erasmus se stal na jeden rok studentem Královské konzervatoře v Bruselu u Doc. Luca Loubryho. Absolvoval magisterské studium na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě u Doc. Romana Mešiny. Je členem rezidenčního orchestru Ostravských dnů – Ostravské bandy. Působil v mnoha symfonických orchestrech jako Česká studentská filharmonie, Janáčkova filharmonie Ostrava, Symfonický dechový orchestr Májovák Karviná, Hama orchestr (Japonsko), Jinju Dabyot Symphony Youth Orchestra (Jižní Korea) a Ostrava New Orchestra. Sólově vystoupil se Štátnou filharmóniou Košice. Hraje na profesionální model fagotu americké značky Fox. Věnuje se také aranžérské činnosti notového materiálu pro symfonické a dechové orchestry.

vyučuje: hru na fagot, hru na zobcovou flétnu, kurzy pro dospělé (sólový zpěv), přípravu na konzervatoř

e-mail: soukup.j@zusbm.cz

webové stránky:  www.jansoukup.com  www.sinfonietta.cz  www.mahler8.cz

Szymik Martin, DiS.

vyučuje: hru na zobcovou flétnu, hru na saxofon, hru na trubku

e-mail: szymik.m@zusbm.cz

O nás

Studijní zaměření:

Hra na zobcovou flétnu, příčnou flétnu, hoboj, klarinet, saxofon, fagot

Dechové oddělení obsahuje bohaté a rozmanité nástrojové možnosti výuky. Dle Vašeho výběru vyučujeme žáky hru na flétny zobcové – sopránové, altové, tenorové, basové či flétny malé (pikoly) a příčné. Taktéž vyučujeme hru na klarinety, hoboje a fagoty. Věkově mladším žákům 7-9 let nabízíme z důvodu snazšího ovládání zmenšený nástrojový typ saxofonu, příčné flétny, fagotu a trubky, zvané „kapesní“.

Hrát na dechový nástroj znamená umět využívat náš dechový aparát, což spočívá především v práci s naším svalem (bránicí) a správným dýcháním do nástroje, a to není zrovna jednoduché, vyžaduje to čas, trpělivost a snahu hráče. K tomu máme zábavná dechová cvičení a stejně tak cvičení pro tvorbu znělého tónu, nátisku. Během výuky poznáte mnohé hudební styly a žánry, hudbu klasickou, populární, ale třeba i jazz. Seznámíte se také s hudebními osobnostmi, které se podílejí na tvorbě skladeb pro děti a mládež. Naší snahou je nejen učit, ale naučit žáky hudbu aktivně poslouchat.

Můžete se rozhodnout pro dráhu sólovou, komorní nebo orchestrální a podle zájmu a předpokladů vás připravíme pro další umělecký růst. Podporujeme specifické možnosti s využitím v praktickém životě, například v amatérských skupinách se zapojením do uměleckých aktivit. Naše výuka je kreativní, rozvíjí žákovu fantazii a iniciativu, která může vést k vlastní tvořivosti s využitím novodobých prvků. V dechových třídách vládne tvůrčí a radostná atmosféra. Pokud se však cítíte lépe v kolektivu, pak je tu Taneční orchestr Zbigniewa Bittmara se zajímavými skladbami a novými kamarády.

Poslechněte si skladbu Tollite Hostias z Vánočního oratoria Camille Saint-Saënse v nevšedním seskupení pěti fagotů z “šikmého kostela” sv. Petra z Alkantary! Javorové kvinteto  pod vedením Mag. art. Jana Soukupa ve spolupráci se Symfonickým dechovým orchestrem Májovák Karviná v obsazení: Jan Čurda (1. fagot), Miroslava Hrubá (2. fagot), Matyáš Hons (3. fagot), Jan Peichl (4. fagot), Jan Soukup (kontrafagot), Petr Podraza (tympány), Benedikt Holčák (zvony)

Odkaz zde: https://www.youtube.com/watch?v=7APzuv6luQE

 

Skip to content