hUDEBNÍ OBOR
Klavírní oddělení a korepetice
Oddělení elektronických klávesových nástrojů
Akordeonové oddělení
Oddělení smyčcových nástrojů
Oddělení dechových nástrojů
Oddělení strunných nástrojů
Pěvecké oddělení
Oddělení bicích nástrojů
Oddělení přípravné hudební výchovy a hudební teorie
Soubory
nic
Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.
Javorové trio a kvarteto
Bylo založeno v roce 2016 panem učitelem Janem Soukupem. Navázalo na tradici Javorového kvarteta, které působilo od roku 2008 na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a převzalo tak štafetu prezentaci fagotů především v Moravskoslezském kraji ale také za hranicemi České republiky.
Svůj název odvozuje z javorového dřeva, ze kterého se nejčastěji fagoty vyrábí. Kvarteto nebo někdy též trio naši školu reprezentuje nejčastěji na adventních koncertech a koncertech v zahraničí (Litva a Německo). Našim pravidelným hostem je paní učitelka Miroslava Hrubá, která působí na Základní umělecké škole Ostrava – Poruba.
Soubor si klade za cíl propagovat fagot v očích široké veřejnosti.
YouTube: B. Řehoř: Hudba u javoru (1. věta)
B. Řehoř: Hudba z javoru (3. věta)
D. Speer: Sonáta C-Dur (1. věta)
Kapela O.P.E.R.A.
Je studentská rock-metalová skupina vedena kytaristou, hudebníkem a učitelem naší školy Pavlem Hanusem (mj. působí také v kapele Citron). Vznikla v roce 2017 a její název je složen z prvních písmen jména původních členů kapely (Ondřej, Pavel, Eliška, Radim, Adam). Během svojí poměrně krátké existence stihla kapela vystoupit na řadě různých školních, ale i mimoškolních akcích a koncertech. Zatím posledním, větším úspěchem bylo vystoupení na Vánočním městečku v Havířově, kde se na kapelu přišlo podívat několik stovek fanoušků.
Její repertoár je tvořen převážně známými rockovými peckami od kapel jako například Iron Maiden, AC/DC, Deep Purple, Europe, a mnoho dalších. Mezi stálé členy kapely patří Ondřej Toušek, Radim Majer, Lenka Balajová, Eva Ježová a Tomáš Dutko. Zároveň pravidelně s kapelou vystupují naší stálí hosté – Hynek Tuleja, Jan Auinger, Rostislav Polák, Pavel Urban, Radek Hladík a Marek Hladík.
Facebook: https://www.facebook.com/kapelaopera/
Instagram: https://www.instagram.com/o.p.e.r.a_/
YouTube: Jethro Tull – Elegy
Vánoční městečko
medailonek
Pěvecký sbor Bel Canto
Pěvecký sbor Bel Canto působí při Základní umělecké škole Bohuslava Martinů v Havířově pod vedením paní učitelky Zuzany Gajanové. Navštěvují jej žáci od 5 do 20 let a zároveň všichni tito zpěváci studují také sólový zpěv u paní učitelky Zuzany Gajanové.
Dramaturgie sboru je různorodá. Sbor zpívá díla českých i zahraničních skladatelů, často a rád spolupracuje s dalšími soubory školy (houslový, dechový a kytarový). Vystupuje na mnoha akcích, které pořádá město Havířov, Sociální služby města Havířova a UNICEF. Účastní se také benefičních a charitativních koncertů pro Azylový dům Havířov, Dětský domov Havířov, Městskou policii Havířov a také celorepublikové akce Noc kostelů. Sbor se pravidelně zúčastňuje všech akcí školy (Mikulášský koncert, Adventní koncert a Májový koncert a Taneční akademie).
Sbor je pro žáky více než koníček a stal se jejich nedílnou součástí. Pomáhá jim uniknout ze všedních povinností, rutiny a ponořit se do jiného světa. Jeho hlavním cílem je pokusit se obohatit své posluchače a přenést na ně pozitivní emoce. Vzorem a inspirací pro sbor je každý zpěvák nebo jakékoliv hudební těleso, který svým zpěvem sdílí kus sebe a zprostředkovává svým posluchačům krásu hudby.
Pěvecký sbor Meandry
Pěvecký sbor Meandry při Základní umělecké škole Bohuslava Martinů v Havířově založila v roce 2002 naše paní učitelka Oldřiška Honsová. Od roku 2015 se na vedení sboru podílí také paní učitelka MgA. Ida Gaidošová. V současnosti zpívá ve sboru více než padesát zpěváčků a zpěváků ve věkovém rozmezí 6 až 20 let.
Repertoár tvoří klasické i lidové písně v úpravách pro sbor, obohacené o skladby starých renesančních a barokních mistrů. Nové hudební rozhledy jsou doplňovány studiem muzikálových, jazzových a populárních písní. Sbor Meandry aktivně vystupuje na tradičních i mimořádných koncertech pořádaných Základní uměleckou školou Bohuslava Martinů (Adventní koncerty, Mikulášské koncerty, Májové koncerty a významná výročí školy). Na těchto akcích sbor spolupracuje i s dalšími pěveckými sbory naší školy Sirény, Bel Canto, Petrklíč, Petrklíček a Studánka. Účinkuje také po boku souborů a orchestrů naší školy. Mezi další aktivity pěveckého sboru Meandry patří vernisáže, slavnostní, benefiční i duchovní koncerty, festivaly sborového zpěvu v různých městech našeho kraje a soutěžní přehlídky. Sbor se účastní zahraničních výjezdů, které každoročně organizuje Základní umělecká škola Bohuslava Martinů. Na těchto koncertech sbor s nadšením a úspěchem prezentuje společnou celoroční práci.
V roce 2015 vzniklo přátelství mezi sborem Meandry a orchestrální akademií Moravskoslezskou Sinfoniettou. S tímto orchestrem každoročně spolupracují na letních koncertech filmové a populární hudby, které se konají open air. S Moravskoslezskou Sinfoniettou koncertovali v Řepištích, Frenštátě pod Radhoštěm, Bašce a v Ostravě. Sbor účinkoval na prestižních akcích Europa Cup ve floristice, Sportovec roku Moravskoslezského kraje a Den učitelů Moravskoslezského kraje. Sbor spolupracoval také s Danielem Hůlkou a Terezou Maškovou.
Vize sboru klade důraz nejen na pěveckou techniku, ale také na radost ze zpívání, přirozenou muzikalitu i hudební prožitek při zpěvu.
YouTube: E. Morricone: Jednoho dne se vrátíš
B. Coulais: In Memoriam
B. Coulais: Les avions en papier
B. Coulais: Caresse sur l´océan
B. Coulais: Vois sur ton chemin
ABBA: Gimme, gimme, gimme
Ch. Tin: Baba Yetu
Woodkid: Run boy run
Recenze na koncert v Kirchheimbolanden 2019: PDF
Překlad recenze: PDF
Pěvecké sbory Petrklíč a Studánka
Petrklíč
Pěvecký sbor Petrklíč tvoří mladší žáci z pěvecké třídy MgA. Vlastimila Nitschmanna. Sbor vystupuje několikrát do roka na třídních koncertech, akcích školy či města. Úspěšně se zúčastňuje soutěží v rámci Moravskoslezského kraje, ze kterých si pravidelně odnáší zlatá a stříbrná pásma. Bývá také vysoce hodnocen za hlasovou kulturu, za kterou několikrát získal speciální ocenění.
Studánka
Pěvecký sbor Studánka je tvořen staršími žáky z pěvecké třídy MgA. Vlastimila Nitschmanna. Vystupuje obvykle na koncertech v rámci Havířova a okolí, ale také reprezentoval Moravskoslezský kraj na prestižní akci Světlo za Lidice nebo se podílel na akci Sportovec roku 2018 Moravskoslezského kraje, kde účinkoval po boku Terezy Maškové, vítězky SuperStar 2018. Zúčastňuje se také sborových soutěží, ze kterých si odnesl několik stříbrných a bronzových pásem.
Pěvecký sbor Sirény
Pěvecký sbor Sirény působí při Základní umělecké škole Bohuslava Martinů pod vedením Mgr. Karin Matušínské. Tvoří jej žáci, kteří studují obor Sólový zpěv a Sborový zpěv ve věku 5 – 20 let. Výuka sboru probíhá na ZŠ Třanovice. Sirény se pravidelně účastní akcí, které pořádá obec Třanovice (Večer svátečních melodií, Rozsvícení vánočního stromečku, Radovánky, Výročí SDH, MAJFEST) a vystupuje na akcích naší ZUŠ (Mikulášský koncert, Adventní koncert, Májový koncert, výroční koncerty školy). Velmi úzce spolupracuje s pěveckými sbory Meandry a Petrklíček, ale vystupuje i po boku jiných souborů a orchestrů naší školy. Náš sbor se účastnil koncertů s Moravskoslezskou Sinfoniettou v Řepištích, podílel se na akci Sportovec roku 2018 Moravskoslezského kraje a reprezentoval ZUŠ také v německém Kirchheimbolanden v roce 2019. Repertoár tvoří lidové i klasické písně v úpravách pro sbor, ale také populární písně a písně z pohádek. Nechceme, aby náš zpěv zněl pronikavě jako varovné sirény k poplachu, ale aby líbezně vábil jako nádherný zpěv Sirén z mytologie.
YouTube:
Šípková růženka
Aby nás Pán Bůh miloval
Lev dnes v noci spí
E. Morricone: Jednoho dne se vrátíš
B. Coulais: In Memoriam
B. Coulais: Les avions en papier
B. Coulais: Caresse sur l´océan
B. Coulais: Vois sur ton chemin
Ch. Tin: Baba Yetu
Recenze na koncert v Kirchheimbolanden 2019: PDF
Překlad recenze: PDF
Smyčcový orchestr Dolce violini
Houslový orchestr Dolce violini má na naší škole obdobně dlouholetou tradicí jako soubor Suzuki. Uměleckou vedoucí i tohoto orchestru je také paní učitelka Marta Bystroňová. V orchestru hrají starší a zkušenější žáci od 4. ročníku I. stupně až po 4. ročník II. stupně. Většinu skladeb hrají žáci ve dvojhlase i tříhlase s doprovodem klavíru. Orchestr často spolupracuje s dalšími odděleními školy (např. pěvecké, dechové a bicí).
Smyčcový orchestr reprezentuje naši školu na všech velkých koncertech, účastní se soutěže Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ve hře smyčcových orchestrů a souborů a dosahují vynikajících výsledků.
Soubor zobcových fléten Muziculus
Soubor zobcových fléten má na Základní umělecké škole Bohuslava Martinů dlouholetou tradicí. Zakladatelkou a uměleckou vedoucí je paní učitelka Květuše Pokorná
Složení se rok od roku mění, co do nástrojového obsazení i věku členů. Repertoár staví na hudebních stylech od baroka po novodobou tvorbu a program je obohacován hudbou taneční, populární i originálními díly 21.století. V repertoáru je i několik zajímavých aranží. Společným úsilím mladých hudebníků je upoutat pestrostí interpretovaných skladeb.
Orchestr Z. Bittmara
Taneční orchestr Základní umělecké školy Bohuslava Martinů Havířov sdružuje mladé hudebníky ve věku 11 až 25 let, různého nástrojového obsazení. V listopadu 2004 slavnostně přijal čestný název „Taneční orchestr Zbigniewa Bittmara“. V současné době pracuje pod vedením pana učitele Václava Bezděka a paní učitelky MgA. Stanislavy Riemer.
Orchestr se pravidelně zúčastňuje soutěží a přehlídek dechových hudeb. Koncertuje na akcích školy, na akcích pořádaných městem i dalšími institucemi. Několikrát koncertoval v zahraničí – v Anglii, Litvě, Německu, Chorvatsku, Slovinsku, na Slovensku. Pravidelně se účastní soutěže Základních uměleckých škol České republiky, vyhlášené Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy ČR. V roce 2008 získal Taneční orchestr cenu města Havířova „Osobnost kultury“.